Tvrdý sex v povídkách, aneb když to nejsou mafiáni, není to in

5. března 2017 v 19:29 | Mor |  Umění slova psaného
Dobrý den, vážení a vážené.
I když byl tento blog původně zamýšlen jako archiv povídek jak mých, tak drahých spolujezdkyň, psaní povídavých článků o tomto řemesle mě začalo kupodivu bavit. Psaní mám ráda - ale ještě ráda se o tom bavím, protože kecat o něčem je mnohem jednodušší, než to skutečně dělat.
Přikročme k tématu. Nápad na tento článek vznikl, když mi Válka držela vlasy a Hlad přikopávala kyblík poté, co jsme si daly další krásné předčítání povídek z Wodpadu, jak říkají paní a spasitelky.

Ten, kdo se již delší dobu pohybuje na blogu a Wattpadu, tak zní pravé jméno téhle popelnice internetových povídek, jistě ví, že začáteční pisálci jsou zmítáni vlnami zrovna populárních trendů. Abych to řekla lidově, děcka, který v životě přečetli možná tak Maxipsa Fíka v první třídě, se kouknou do výlohy Knihy Dobrovský, uvidí, že Stmívání je bestseller a jsou až po své tupoučké hlavičky ponořené v upírech. Samozřejmě přesvědčené, že svojí povídku vydají a bude to také bezceler. Ten, kdo říká, že to ve svých začátcích nedělal, to dělá dodnes. Nebudu lhát, moje první povídky byly o dceři Hellsinga, a z povídek na blogu o vampýrech (protože psát to takhle bylo kůl) jsem byla hotová ještě na tři dny poté, co vyšla další "kapitola". Byl to hold trend tehdejších dnů. Nějak se mi z toho ale podařilo vyrůst, hlavně proto, že další trend mi už tak zcela neseděl.


Tím se totiž, zhruba v roce 2013, staly povídky o One Direction, Justinu Beiberovi a Youtuberech. Netuším, kdo to začal, nebo proč, ale zasazování sama sebe do románku s některým z celebrit se začalo všude rojit jako houby po dešti. Mám pocit, že blog o self-insertech s 1D je doteď na blogu jeden z nejpopulárnějších, ale příliš se bojím to jít zkontrolovat. (OK, koukla jsem se, už to tam není… Další důkaz, že se trend převalil.)

V roce 2014-15 jsme tady měli další vlnu. Creepypasta. Ta se přes blogy valí doteď - kdykoliv prohledávám literaturu, vyskočí na mě minimálně jeden nový blog s názvem Creepypasta Cz/Sk. Té jsem byla, přiznám se, taky součástí, i když ne moc zapálenou. (Napsala jsem jednu a udělala hromady "crack" AUček. Klidně mě zlynčujte.) Když mě už zával negace, sebepoškozování, vraždění nejen lidí, ale i logiky, špatné gramatiky, a všeobecného magorismu v této vlně začínal pomalu dusit, opět jsem odstoupila. (Stojí za zmínku, že ve stejné době začaly na blogu bujet maličké blogy s povídkami ze života, které jsem, omlouvám se, dost kosila, též za gramatiku a nelogičnost. Zlynčujte mě.)

A pak, v roce 2015-16 začal konec. Přišel s filmem - ne s knihou, s filmem - 50 odstínů šedi. I když jsem zastánce toho, že změna je život, a člověk by se měl neustále posouvat (tím pádem by se oblíbené věci měly co nejvíce obměňovat), v zoufalství vykřiknu, že tohle je zatím nejhorší etapa vůbec. Samozřejmě, ráda si přečtu kontroverzní knihu, kterou se 50OŠ tváří být, ale přihlaste se mi ti z vás, kdo to četli - je to dobrá kniha? Je dobře napsaná? Zasluhuje si být na žebříčku nejprodávanějších knih, i když je to porno-fanfikce na Stmívání? (Ano, takto opravdu 50OŠ začalo.) Říkejte si, co chcete, ale o BDSM, kterým se autorka snaží nazvat svoje emocionální vydírání, nemocný vztah, a chabé sex scény, se celkem zajímám. To, co je v té knize, potažmo i ve filmu, není BDSM. Je to forma násilí a jako takto je i vnímána dětmi. Děti (tím myslím 9-14) se totiž v pokusu o to, být dospělejší, na film podívaly a totálně jim učarovalo, že vidí násilný sex.

*cigárpauza*
Páni, už zním jako stará baba… Lidi, neberte to tak, že chci děti od všeho izolovat. Mě jako malé rodiče nechávali docela velkou volnost, a sexuální deviant nejsem. Klidně ať si čtou smuty na internetu, klidně ať se koukají na NSFW ilustrace, je to jejich volba a, řekněme si to takhle, je to zdravý. Ale, *popotáhne naposledy z cigarety* je tady pár podmínek.
*konec cigárpauzy*

Neříkám, že ten film nebo kniha nemůže být pro někoho dobrý. Všichni jsme v tom kině viděli tu Marunu ze sámošky, jak si podivně olizuje rty. Jenže pak tady jsou ta děcka. Pomalu ani neví, jak sex funguje, a pak se z hecu kamarádky jdou podívat na tohle. Nejen, že jsou z toho mokré až na půdu, ale tím, že to má i "oficiální název" (opět, zástěrka BDSM) mají pocit, že je to něco normálního.
A když už je to normální a takhle vzrušující, ještě horší věci budou taky, že?

Nyní, v tuto chvíli, nastal ten konec. Všechna předchozí období se nahromadila na Wattpadu, smísila se, zbobtnala, zmutovala, a vytvořil se jeden obrovský chaos, ve kterém se nyní československá literární tvorba mladistvých zmítá. Shrnula bych to asi takto: Youtuber mafián upír Vadim, který je masový vrah, unese svoji studentku a znásilní ji, načež spolu chvilku dělají BDSM a potom se do sebe zamilují.

Z celkem jasného důvodu se do toho ještě přihodil fenomén mafie. Na chvilku se zdržíme a vysvětlíme si psychologii i tohoto tématu. Podle jakýchsi neurčitě mlhavých zdrojů si nějaká dvanáctiletá holčička usmyslela, že mafie je hrozně romantická záležitost. Chlapi jsou chladnokrevní zabijáci, hulvátci, kteří si berou, co chtějí, zatímco dívky se jim vždy musí podvolit. Možná napodobují i něco jako šlechtu, a všichni známe slaďárny o tom, jak se do ubohé prosté děvečky zamiluje bohatý princ. Tady to zmutovalo do podoby mafiána, který chce ojet ubohou prostou holky, unese jí, znásilní, a pak spolu žijí šťastně až do smrti. Dokonce i předstírané BDSM je už málo, teď je v kurzu opravdové znásilňování, řezání se navzájem (či jenom do holky) a bití. Netuším, co přijde příště - že by ty holky začali uprostřed sexu rovnou zabíjet?

Na druhou stranu, poté, co jsem si umyla obličej a začala brečet/nadávat, proč to ty holky píšou, měla Válka velice zajímavou myšlenku - vanilla (tedy jemný sex) není pro čtenáře zajímavý. V reálném životě by sice dal každý z nás všechno za to, aby si mohl normálně štrejchnout i bez pout, bičů, nebo pěstí, ale psaní je absolutně jiný vesmír. Teď se všichni podívejme do historie svého prohlížeče, či do zákoutí své pokřivené mysli, a podívejte se, co ve vás probouzí chuť rozmnožovat se. Ruku na srdce, kdo nenajde aspoň jednu položku něčeho "pikantnějšího" a nejsou to draci nebo náboženský fanatik měnící se v rohatou zrůdu se skrillexem. (Pokud se vám zdá, že je to podezřele detailní, Mor má opravdu, ale opravdu divný vkus.)
Tím se snažím naznačit, že hard sex nemusí být vždycky špatný. Hlavně se musí umět dobře napsat a autor si musí uvědomit, kde leží pomyslná hranice. Znásilňování typu, "Ne ne ne ne, ANO!!!" není známka dobrého nebo kontroverzního spisovatele, nýbrž nadržené dívčiny s nebezpečnými choutkami. Ty si, s prominutím, mohou nechat pro sebe. Rozhodně ale budu podporovat kohokoliv, kdo se erotickou literaturu bude snažit v mezích naučit psát. Do pekel, jestli mě někdo nezadrží, tak na toho skrillexáka napíšu smut sama.
S tímto závěrem jdu hejtovat na Wattpad.

Näkemiin!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama